Žena má nárok na stejnou mzdu jako muž za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Spolkový pracovní soud (Bundesarbeitsgericht, BAG) dnes rozhodl, že vyšší odměna mužského kolegy nemůže být založena na jeho pohlaví, a tedy na existenci diskriminace, s argumentem, že muž si vyšší odměnu vyjednal.
BAG rozhodl, že žalovaný diskriminoval žalobkyni na základě jejího pohlaví. Přestože žalobkyně a její mužský kolega vykonávali stejnou práci, žalovaný vyplácel žalobkyni nižší základní mzdu než mužskému kolegovi. Žalobkyni proto vznikl nárok podle článku 157 SFEU, § 3 odst. 1 EntgTranspG a § 7 EntgTranspG na stejnou základní mzdu jako jejímu mužskému kolegovi. Skutečnost, že žalobkyně dostávala za stejnou práci nižší základní mzdu než její mužský kolega, odůvodňovala domněnku podle § 22 AGG, že se jednalo o diskriminaci na základě pohlaví. Žalované se nepodařilo tuto domněnku vyvrátit.
Žalovaná zejména nemohla úspěšně argumentovat tím, že vyšší základní mzda mužského kolegy nebyla založena na pohlaví, ale na skutečnosti, že si mužský kolega vyšší mzdu vyjednal. Žalovaná rovněž nemohla vyvrátit domněnku znevýhodnění v odměňování na základě pohlaví, zejména na základě toho, že zaměstnanec nastoupil po zaměstnankyni, která ze společnosti odešla a byla lépe placena. Spolkový pracovní soud (Bundesarbeitsgericht – BAG) nakonec částečně vyhověl žádosti žalobkyně o odškodnění podle § 15 odst. 2 obecného zákona o rovném zacházení (Allgemeines Gleichbehandlungsgesetz – AGG) a přiznal jí odškodnění ve výši
2 000 eur za diskriminaci z důvodu pohlaví.
Náš komentář: Pro každé rozdílné odměňování v rámci stejné pracovní pozice a stejného pracovního úvazku musí dle nejvyššího pracovního soudu (BAG) existovat věcný důvod. Argument tzv. „šikovného vyjednávání“ již nelze aplikovat.