Rozhodnutí Spolkové Německého Pracovního Soudu omezí zneužívání nemocenské

Pokud zaměstnanec v den výpovědi skončí s výkonem práce a jde na nemocenskou, může to otřást důkazní hodnotou osvědčení o pracovní neschopnosti a to zejména pokud osvědčení o pracovní neschopnosti přesně pokrývá dobu výpovědní doby, rozhodl tento týden Spolkový Pracovní Soud v Erfurtu (5 AZR 149/21).

Agenturní zaměstnanec podal výpověď na začátku února 2019 na konci měsíce a téhož dne předložil potvrzení o pracovní neschopnosti. Podle zaměstnavatele prý v den vystavění potvrzení telefonicky oznámil kolegovi z bývalé firmy, že již nepřijde do práce. V rozhovoru nebyla řeč o pracovní neschopnosti. Pracovní soud v Dolním Sasku žalobě zaměstnance vyhověl a potvrdil právo na pokračující vyplácení mzdy.

Na rozdíl od rozhodnutí nižších soudů však Senát zaměstnavateli, který zpochybnil nemocenskou a nepokračoval v proplacení nemocenské, vyhověl a žalobu zamítl. Z pohledu soudců byla důkazní hodnota osvědčení otřesena, protože pokrývala přesně zbývající dobu pracovního poměru. Žalobce poté neposkytl dostatečné důkazy o tom, že by po dobu potvrzení skutečně nemohl pracovat.

Náš komentář: Rozhodnutí je pro zaměstnavatele dobrou zprávou v tom, že lze v určitých situacích, kdy zneužití nemocenské ze strany zaměstnance je evidentní, odmítnout proplacení nemocenské. Přesto je nutné zmínit, že bude záležet vždy také na interpretaci konkrétního soudu, zda z jeho pohledu je důkazní břemeno ze strany zaměstnance dostatečně otřeseno.